EMİB, Doğal taş sektöründe maden kazalarını önlemek için VR gözlüklerle eğitim verecek
  • Bilgi Uzman
  • Teknoloji
  • EMİB, Doğal taş sektöründe maden kazalarını önlemek için VR gözlüklerle eğitim verecek

EMİB, Doğal taş sektöründe maden kazalarını önlemek için VR gözlüklerle eğitim verecek

ABONE OL
29/10/2022 03:50
EMİB, Doğal taş sektöründe maden kazalarını önlemek için VR gözlüklerle eğitim verecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Önce İnsan” diyen Ege Maden İhracatçıları Birliği, doğal taş sektöründe iş kazalarının önüne geçmek için VR gözlüklerle eğitim verecek.

 

“Doğal Taş Madenciliği Sektöründe İş Kazalarını ve Yaralanmaları Önlemek İçin İş Sağlığı ve Güvenliği Odaklı Faaliyetlerin Geliştirilmesi” isimli Avrupa Birliği projesini sürdüren Ege Maden İhracatçıları Birliği proje kapsamında, doğal taş firmalarının işveren, İSG uzmanları ve çalışanlarına İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimleri veriyor.

 

Verdikleri eğitimler ve workshoplarla doğal taş madenciliği sektöründe iş sağlığı ve güvenliğinin Avrupa Birliği ülkeleri düzeyine yükseltilmesini ve farkındalığın artırılmasını hedeflediklerini dile getiren Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Alimoğlu, doğal taş madenciliği sektöründe koruyucu sağlık ve güvenlik kültürünün geliştirilmesi sağlamayı amaçladıklarının altını çizdi.

 

Türkiye'de doğal taş madenciliği sektöründe iş kazalarının ve yaralanmaların azalmasının öncelikli hedefleri olduğunu vurgulayan Alimoğlu, “Önce İnsan” diye hareket ediyoruz. Madencilik sektöründe yeni yaklaşımların geliştirilmesi için çaba harcıyoruz. İş Sağlığı ve Güvenliğini Avrupa Birliği seviyelerine çıkarmak için teknolojideki yenilikleri de süreçlerimize dahil etme kararı aldık. Eğitimlere katılan her katılımcı, VR Gözlük kullanarak maden ocağını sanal ortamda görme ve ocaktaki olası risk faktörlerini uzaktan tanımlayarak eğitim alma deneyimi kazanmış olacak. Katılımcılarımıza iş kazalarının önlenmesine yönelik en önemli tedbir olan denetim ve önceden tedbir almayı tüm çalışanlar için basitleştiren bir İSG aplikasyonu olan “Periyodik Değerlendirme Amaçlı Açık Ocak Şevleri Denetleme Formu” mobil uygulama tanıtımı da yapacağız. Bu çerçevede, 2-3 Kasım 2022 tarihlerinde Ege İhracatçı Birlikleri Hizmet Binamızda dördüncüsünü yapacağımız eğitim programının ilk günü işverenlere ve iş sağlığı güvenliği uzmanlarına, 3 kasımda ise; çalışanlara eğitim verilecek. Kontenjan dahilinde üyelerimizi katılmaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

 

Ege Maden İhracatçıları Birliği, “Doğal Taş Madenciliği Sektöründe İş Kazalarını ve Yaralanmaları Önlemek İçin İş Sağlığı ve Güvenliği Odaklı Faaliyetlerin Geliştirilmesi” isimli Avrupa Birliği Projesi çerçevesinde; VR gözlüklerin kullanıldığı eğitim ve workshopu 8-9 Kasım’da Bilecik’de, 15-16 Kasım’da Denizli’de ve 29-30 Kasım’da Antalya’da devam ettirecek.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.