Ege Üniversitesinin projesi, “madde bağımlılığı” ile mücadeleye katkı sunacak
  • Bilgi Uzman
  • Sağlık
  • Ege Üniversitesinin projesi, “madde bağımlılığı” ile mücadeleye katkı sunacak

Ege Üniversitesinin projesi, “madde bağımlılığı” ile mücadeleye katkı sunacak

ABONE OL
31/10/2022 12:00
Ege Üniversitesinin projesi, “madde bağımlılığı” ile mücadeleye katkı sunacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Sesimizi Duy, Yaşama Sarıl!”

 

Ege Üniversitesi (EÜ) akademisyenleri toplumsal sağlığa katkı sunan projeleri hayata geçirmeye devam ediyor. Ege Üniversitesi Medya Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Ege Üniversitesi Madde Bağımlılığı Toksikoloji ve İlaç Bilimleri Enstitüsü’nün paydaşlığında yürütülen “Sesimizi Duy, Yaşama Sarıl!” sosyal sorumluluk projesi, çocuklarda, gençlerde ve yetişkinliklerde madde bağımlılığına karşı farkındalık oluşturmak; olası tehlikelere karşı önlem almak ve bağımlılıkla mücadele etmek için hayata geçirildi.

 

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı ve Medya Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bilgehan Gültekin’in yürütücülüğünü, İletişim Fakültesi Doktora Öğrencisi Hülya Arslaner Hamarat’ın koordinatörlüğünü yaptığı proje kapsamında madde bağımlılığı konusunda bilgilendirici iki farklı klip hazırlandı. Sunuculuğunu, Madde Bağımlılığı Toksikoloji ve İlaç Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Umut Kırlı’nın üstlendiği proje kliplerinde, madde bağımlılığı, madde kullanım bozukluğu, madde kullanımında kimlerden destek alınacağı, mücadele yöntemleri, Madde Bağımlılığı Toksikoloji ve İlaç Bilimleri Enstitüsü’nün konuya ilişkin çalışmalarına yer verildi.

 

Projenin amacı hakkında bilgi veren Prof. Dr. Gültekin, “Ülkemizdeki her genç, her birey ayrı ayrı önem taşıyor. Hiç bir çocuk, genç ya da yetişkin madde bağımlılığı yüzünden zarar görsün istemiyoruz. Çocuklarımız ve gençlerimiz bu ülkenin yarınlarını teşkil ediyor. Ülkemizin sağlıklı bireylere ihtiyacı var. Son dönemde, medyada artış gösteren madde bağımlılığı haberlerine istinaden bu projeyi yapma ihtiyacı duyduk. Proje sayesinde madde bağımlılığı ile mücadelede farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz. Madde bağımlılığı ile mücadele edenlerin yanındayız. Bu konuda kimse kendini yalnız hissetmesin. Birlikten kuvvet doğacağına inanıyoruz” diye konuştu.

 

Madde bağımlılığı tedavisi alanında yapılan çalışmalarda psikologların, psikolojik danışmanların, sosyal hizmet uzmanlarının ve diğer tıp branşlarının tedavide büyük desteği olduğunu ifade eden Madde Bağımlılığı Toksikoloji ve İlaç Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kırlı, “Enstitümüz farklı disiplinlerden meydana gelmiş ve bağımlılıkla mücadele amacıyla kurulmuş Türkiye’nin ilk merkezidir. Merkezde psikiyatrist, psikolog, sosyolog, toksikolog, biyokimya uzmanı, fizyolog gibi birçok alandan uzman bulunuyor. Madde kullanımından korunma ve tedavi noktasında canla başla çalışarak, hastalara yardımcı olmaya gayret ediyoruz ve bu alanda yeni uzmanlar yetiştirmeye çalışıyoruz.” dedi.

 

“Sesimizi Duy, Yaşama Sarıl!” sosyal sorumluluk projesi kapsamında çekilen kliplerin yönetmenliğini Medya Uygulama ve Araştırma Merkezi personeli Erdi Başarık, kameramanlığını İletişim Fakültesi Yüksek Lisans öğrencisi Tolga Geç, kurgusunu ise İletişim Fakültesi lisans öğrencileri Nurşen Çakır, Duygu Er ve Yiğithan Akan yaptı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.