Sakıp Sabancı Müzesi Yaşayan Piramit Konuşmaları Başlıyor

Sakıp Sabancı Müzesi Yaşayan Piramit Konuşmaları Başlıyor

ABONE OL
31/10/2022 13:10
Sakıp Sabancı Müzesi Yaşayan Piramit Konuşmaları Başlıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sakıp Sabancı Müzesi’nde devam eden ekolojik sanatın öncülerinden Agnes Denes’in Yaşayan Piramitsergisi, sanatçılar, sanat tarihçileri, akademisyen, öğrenciler ile ekoloji ve sanatla ilgilenenler için sanatçının pratiğine ışık tutan bir konferans serisine başlıyor.

 

Sabancı Holding’in ana sponsorluğunda ve Çimsa’nın iletişim sponsorluğunda devam eden sergi kapsamında Sakıp Sabancı Müzesi’nde ücretsiz olarak düzenlenecek “Yaşayan Piramit Konuşmaları”; 2 Kasım Çarşamba günü sanat tarihçi ve küratör Nazlı Pektaş ile sanatçılar Ekin Kano, Kerem Ozan Bayraktar ve Nergiz Yeşil’in katılımıya “Yeryüzünü Yeryüzüne Vermek. Agnes Denes’in Yaşayan Piramit Heykeli Eşliğinde Ekoloji, Biyosanat ve Biyoetik” başlıklı konuşmasıyla başlayacak.

 

Agnes Denes’in nazik, güçlü, kapsayıcı ve ilham verici sanatsal pratiğini mercek altına alacak “Yaşayan Piramit Konuşmaları” 16 Kasım Çarşamba günü eserdeki bitki ve çiçeklerin ekimini yapan Nadir Bitkiler Fidanlığı’nın kurucusu Fatih Koçak “Yaşayan Piramit: Bitkilendirme Tasarımı ve Evreleri”; 30 Kasım Çarşambagünü ise 20. Yüzyıl Sanatı, Sanat Eleştirisi ve Kuramı, Çağdaş Sanat Pratiği ve Çağdaş Türk Sanatı konularında dersler veren Prof. Dr. Ahu Antmen’in “Agnes Denes’in İzinde Sanat İçin Yeni Bir Gelecek” başlıklı konuşmalarıyla devam edecek.

 

Dünyadaki varlığımızın bir metaforu olarak doğayla ilişkimizi canlandıran Yaşayan Piramit isimli yerleştirme, sanatçının 1969'da kaleme aldığı Manifesto ile birlikte SSM’nin bahçesinde 29 Ocak 2023’e kadar SSM’de görülebiliyor.

 

Yeryüzünü Yeryüzüne Vermek. Agnes Denes’in Yaşayan Piramit Heykeli Eşliğinde Ekoloji, Biyosanat ve Biyoetik

2 Kasım Çarşamba günü saat 17.00’deki ilk  konuşma sanat tarihçi ve küratör Nazlı Pektaş’ın moderatörlüğünde düzenlenecek. Ekin Kano, Kerem Ozan Bayraktar ve Nergiz Yeşil’in katılacağı konuşmada  ekoloji, biyosanat ve biyoetik ana başlıkları altında tüketim, atıklar, bitkiler, azalan su kaynakları, çevresel kirlilik konuları tartışılacak. Yeryüzünü sanat ile tercüme etmeye çalışan üç sanatçı, doğayı temsil etmek yerine onu sanatsal üretime katmanın olanaklarını ele alacak. Denes’in yeryüzünü yeryüzüne verdiği Yaşayan Piramitsergisi eşliğinde müzenin bahçesinde büyüyen, yeşeren, çoğalan ve başka bahçelere de dağılan tohumlar bu konuşmanın tam merkezinde yer alacak. “Sanat yaşayan bir heykele, performansa, üretim biçimine dönüşürken, aslında nelerin peşine düşüyor? Sürdürebilirlik tartışmaları eşliğinde yaşam kaynakları hızla azalırken doğanın kendisine tutunan sanatçı hangi üretim modellerini benimsiyor? Nelerden vazgeçiyor ve neleri sahipleniyor?” sorularına odaklanılacak.

İnsan ile insan olmayan arasındaki sınırların belirsizliğini evrim, doğa tarihi ve medikal illüstrasyonlardan ilham alarak araştıran Ekin Kano; nesnelerin etki alanlarına, bireyselleşme süreçlerine ve dönüşümlerine yoğunlaşan; son dönemde sokak bitkileri, istilacı gemiler, jeneratif imgeler, oyuncak robotlar gibi farklı ölçek ve nitelikteki nesnelerle çalışan sanatçı ve akademisyenKerem Ozan Bayraktar ve sanat yapıtlarında biyolojik malzeme kullanımına odaklanan sanatçı Nergiz Yeşil, Agnes Denes’in yeryüzü ile kurduğu bağa odaklanarak kendi üretimleri üzerine konuşacaklar. 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.