Yukarı Ulaşlı’daki Tarihi Osmanlı Hamam’da Restorasyon Başladı
  • Bilgi Uzman
  • Gündem
  • Yukarı Ulaşlı’daki Tarihi Osmanlı Hamam’da Restorasyon Başladı

Yukarı Ulaşlı’daki Tarihi Osmanlı Hamam’da Restorasyon Başladı

ABONE OL
31/10/2022 12:40
Yukarı Ulaşlı’daki Tarihi Osmanlı Hamam’da Restorasyon Başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gölcük Belediyesi kültürel mirasa sahip çıkma ve ilçenin turistik gelişmesine katkı sağlama çalışmaları kapsamında Ulaşlı’da bulunan tarihî Osmanlı Hamamı'nın restorasyon çalışmaları başladı.

 

Gölcük Belediyesi tarihsel ve kültürel mirasa sahip çıkmak ve ilçenin turistik gelişimine katkı sağlamak amacıyla yaptığı çalışmalara devam ediyor. Bu kapsamda Ulaşlı’da, mülkiyeti Gölcük Belediyesi’ne ait arsada bulunan, II. Gurup Korunması Gerekli Kültür Varlığı olarak tescil edilen Tarihî Osmanlı Hamamı'nın restorasyon çalışmalarına başlandı. Restorasyon ile tarihî hamam aslına ve fonksiyonuna uygun olarak yeniden imar ve ihya edilecek.

 

KAZI ÇALIŞMALARININ ARDINDAN RESTORASYON BAŞLADI
Gölcük Belediyesi; Kocaeli Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nun 22.06.2021 tarih ve 5242 sayılı kararıyla, Tarihî Osmanlı Hamamı'nın arkeolojik kazı ve temizlik çalışmalarını Kocaeli Müze Müdürlüğü denetiminde yapmıştı. Çalışmaların ardından hamamın restorasyon ihalesi; Kocaeli Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanan rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerine uygun olarak yapıldı. İhaleyi kazanan firmaya yer teslimi sonrasında, restorasyon çalışmaları başladı.

 

ÖRCÜN TARİHÎ HAMAM RESTORASYONU
Gölcük Belediyesi’nin tarihsel ve kültürel mirasa sahip çıkma çalışmaları kapsamında Örcün Sultan Baba Türbesi yakınındaki hamamın restorasyonunu tamamlanmıştı. Yeniden inşa edilen hamam, halen Hattat Ali Vasfi İzmidî Hüsn-i Hat Müzesi olarak kullanılıyor.

 

DEĞİRMENDERE YUKARI MAHALLE’DEKI TARİHÎ HAMAM
Bir başka çalışma ile Değirmendere Yukarı Mahalledeki tarihî hamamın da, aslına ve işlevine uygun şekilde restorasyonu tamamlandı.

 

HALIDERE’DEKİ TARİHÎ HAMAM
Yukarı Halıdere’deki tarihî hamamın bulunduğu arsa Gölcük Belediyesi tarafından satın alındı. Tarihî hamamı, korunması gereken kültür varlığı olarak Kocaeli Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’na tescil ettirildi. Tarihi bir değerin yok olmasını önlendiği çalışma ile yapının arkeolojik kazısı tamamlandı. Rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerinin onaylanmasından sonra, tarihi hamam için restorasyon ihalesine çıkılacak.

 

TARİHÎ ÇEŞMELER
İlçedeki bir çok yapının ihya edildiği çalışmalarda Örcün’de kitabesi bulunan 5 tarihi çeşme ve Şirinköy Merkez’de 1839 tarihli kitabesi günümüze ulaşan çeşmenin yapımını tamamlandı. Halen Siretiye’deki, Osmanlı Dönemi’nde 2 kitabesi olan çeşmenin yapımı ise devam ediyor.

 

VALİ YAVUZ’A TEŞEKKÜR
Gölcük’ün her tarihi değerine sahip çıkmaya devam edeceklerini söyleyen Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, “İlçemizin tarihsel değerlerini gelecek kuşaklara aktarma çalışmalarımıza verdiği desteklerinden ötürü, Kocaeli Valimiz Sayın Seddar Yavuz’a çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.