DOLAR

32,8478

-0.18%
EURO

35,6793

-0.56%
ALTIN(gr)

2.537,66

0,12%
BİST 100

11089.53

0,12%
Ekosisteme Bağlı İşletmeler Hızla Büyümeye Devam Ediyor

Ekosisteme Bağlı İşletmeler Hızla Büyümeye Devam Ediyor

ABONE OL
01/11/2022 14:00
Ekosisteme Bağlı İşletmeler Hızla Büyümeye Devam Ediyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünyanın dijital altyapı sağlayıcısı Equinix, Küresel Bağlantı Endeksi (GXI) 2023 raporunu yayınladı. Rapora göre ekosisteme bağlı işletmeler son 5 çeyrekte geçmiş 5 yıla göre daha fazla büyüdü. Belirsiz makro ortama rağmen pandemi öncesindeki ara bağlantı büyümesinin aşılacağı öngörülüyor.

 

Equinix tarafından yayınlanan yıllık bir pazar araştırması olan Küresel Bağlantı Endeksi (GXI) 2023 raporu, kendi dijital hizmetlerini sağlamak için iş ortaklarıyla doğrudan bağlantı kuran ekosisteme bağlı işletmelerin çoğunluğunun, dijital operasyonlarını önceki beş yıla kıyasla son beş çeyrekte daha fazla genişlettiğini ortaya koydu. Rapora göre, mevcut tedarik zinciri kısıtlamaları ile jeopolitik ve ekonomik istikrarsızlıklar bile bağlantılı şirketlerin büyük çoğunluğunun dijital altyapıya yatırım hızını yavaşlatamadı. Kuruluşlar, ortalama olarak ara bağlantı bant genişliğinin iki katından fazlasını tüketerek, iş ekosistemi ortaklarına ve büyük pazarlara üç kat daha fazla bağlanıyor. 

 

Equinix Türkiye Genel Müdürü Aslıhan Güreşcier konuya ilişkin görüşlerini şu şekilde dile getirdi: “Günümüzün dinamik ortamında her işletme, sorunsuz dijital deneyimler sunmak için ekosistemlerden yararlanarak sürdürülebilir bir şekilde inşa edilmiş, yeni bir dijital altyapı türü gerektiren bir dijital sağlayıcı haline geliyor. Sağlam, geleceğe dönük bir iş modeline yatırım yapan ve zengin ekosistemlerle bağlantı kuran dijital öncelikli bir stratejiye sahip olan işletmeler ölçeklendirmeye, uyum sağlamaya ve gelişmeye hazır oluyor. Şirketlerin dijital öncelikli stratejileri benimseyerek farklılaşmak için yeni yollar araması, ekosistemin daha da kritik bir rol oynamasına yol açıyor.”

 

İşletmeler küresel pandeminin ardından kendilerine yeniden şekil verirken, ekosistem yoğunluğu, ara bağlantı bant genişliğinin büyümesini beslemeye devam eden dijital inovasyon için bir katalizör haline geldi. GXI 2023'e göre, küresel ara bağlantı bant genişliğinin 2025 yılına kadar saniyede 27.762+ terabite (Tbps) ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu da yıllık olarak değiştirilen 110 zettabayt veriye eş değer 40'lık beş yıl için bileşik yıllık büyüme oranını (CAGR) veya her biri yılda 2.000 terabayttan (TB) fazla veri alışverişi yapan 50 milyondan fazla otonom aracı desteklemek için yeterli bant genişliğini temsil ediyor. Bu tahmini büyüme, kuruluşların teknoloji platformlarında geleceğe yönelik altyapıyı uygulamak için işlerini nasıl yeniden tasarladıklarını gösteriyor.

 

GXI 2023'ten Ek Bilgiler

  • Dijital büyüme devam ediyor: Ara bağlantı bant genişliğinin 2025 yılına kadar tüm bölgelerde ve büyük metropollerde 35'in üzerinde bir yıllık bileşik büyüme oranıyla (CAGR) büyümeye devam etmesi bekleniyor.
  • Uç (edge) hizmetlere geçiş hızlanıyor: Hem kuruluşların hem de hizmet sağlayıcıların uç altyapısına küresel olarak merkezden 20 daha hızlı bağlanacağı tahmin ediliyor.
  • İşletmeler dijital sağlayıcılar haline geliyor: GXI 2023, Fortune 500 şirketlerinin 90'ının 2025 yılına kadar hem dijital hizmetler satan hem de tüketen dijital sağlayıcılar haline geleceğini tahmin ediyor.
  • Dijital olarak gelişmenin sürdürülebilir yolu: Tüm endüstriler çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim (ESG) hedeflerine daha hızlı ulaşmak için dijitalden yararlanıyor. Türkiye'deki BT karar vericilerinin 60'ı ise yalnızca temel karbon azaltma hedeflerini karşılayabilen BT ortaklarıyla çalışacaklarını ifade ediyor. GXI 2023, tüm kuruluşlar dijital varlıklarını oluşturmak ve büyütmek için sürdürülebilir bir yaklaşım keşfettikçe, enerji ve hizmet sektörünün 2025 yılına kadar dijital büyüme hızında lider olacağını tahmin ediyor.

 

Sektörün Küresel Ara Bağlantı Endeksiyle İlgili Görüşleri

 

  • KoçSistem Operasyon Genel Müdür Yardımcısı Cüneyt Özdilek:

“Müşterilerimizin ihtiyaçlarını ön planda tutarak verimli bir ekosistem oluşturmak en önemli hedeflerimizden biriydi. Bu kapsamda, Equinix gibi dünyanın önde gelen teknoloji şirketleri ile güçlü stratejik ortaklıklar geliştirdik. Tedarik zincirinden müşteri deneyimine kadar müşterilerimizin toplam değer zincirini dijitalleştiriyoruz. Bulut hizmeti sağlayıcıları (CSP) ve veri merkezi hizmetleriyle ara bağlantı kurmamız gerektiğinden, bulut hizmetleri, ana işimiz olarak öne çıkıyor. Equinix’in sunduğu ara bağlantı hizmetleri, bulut hizmetlerimizi oluşturmamızda ve geliştirmemizde yardımcı olarak bizi ekosistemin içine dahil etmesiyle birlikte çok önemli bir ilerleme kaydettik.”

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.