DOLAR

32,8416

-0.19%
EURO

35,6805

-0.57%
ALTIN(gr)

2.541,40

0,27%
BİST 100

11089.53

0,27%
Krizler Fırsata Çevrilebilir

Krizler Fırsata Çevrilebilir

ABONE OL
01/11/2022 10:40
Krizler Fırsata Çevrilebilir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) İşletme Fakültesinde görev yapan 17 akademisyenin, örnek bir çalışmaya imza atarak bilgi ve tecrübelerini derlediği ‘Zor Dönemlerde Şirket Stratejileri’ kitabı çerçevesinde birikimleri EGİAD üyeleriyle buluştu. Pandeminin de etkisiyle dünya genelinde yaşanan kriz ve sorunlarla başa çıkabilme noktasında şirketlere yönelik önemli tavsiyelerin yer aldığı kitapta yer alan öneriler EGİAD üyelerine aktarıldı.  Finansman, markalaşma, inovasyon, tedarik zinciri, teknoloji, perakende, lojistik, pazarlama ve sosyal ağ stratejileri gibi şirketler için kilit noktada olan konulara değinilen toplantıda özellikle pandemi dönemine bağlı olarak meydana gelen değişimlere karşı şirketlerin hangi adımları atması gerektiğine ilişkin detaylar değerlendirildi.

 

Toplantının açılış konuşmasını ve moderatörlüğünü EGİAD Genel Sekreteri Prof. Dr. Fatih Dalkılıç’ın yaptığı dernek merkezinde gerçekleşen toplantıya İEÜ İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Burcu Güneri Çangarlı “Pandemi Sonrası Liderlik ve İnsan Kaynakları Stratejileri”, İşletme Bölümü Öğretim Görevlisi Taylan Özgür Demirkaya “Pandemi Sonrası İnovasyon Stratejileri”, Lojistik Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aysu Göçer, Prof. Dr. Bengü Oflaç “Pandemi Sonrası Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi Stratejileri” başlıkları ile ayrıntılı bir sunum gerçekleştirdiler.

 

Açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Fatih Dalkılıç, son yıllarda insanlık adına yaşanan en zor dönem olarak adlandırılan pandemi sürecinin etkilerinin bir nebze azalmış olduğuna dikkat çekerek, “Normal hayatımıza büyük ölçüde döndük ama pandemiyle birlikte ortaya çıkan hammadde, gıda ve tedarik zincirindeki sıkıntıların etkisini hala hissediyoruz. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan IMF raporu bu etkiyi ekonomik anlamda 2023’de daha sert hissedeceğimizi söylüyor. Bizler işletmecilik eğitimi alırken özellikle finans derslerinde krizlerin fırsatlar da barındırdığını öğrendik. İşletmelerin krizleri bir dönüşüm fırsatına çevirerek büyümeye devam ettikleri örnekleri sıkça da duyuyoruz” dedi.

 

Liderlik ve insan kaynakları yönetimi stratejileri, üretim ve operasyon stratejileri, pazarlama ve marka stratejileri, işletme finansman stratejileri, lojistik ve tedarik zinciri yönetimi stratejileri, perakende yönetimi stratejileri, inovasyon stratejileri, finansal teknoloji stratejileri, iş birliği ve sosyal ağ stratejilerine ilişkin değerlendirmelerin yapıldığı etkinlikte, İEÜ İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Burcu Güneri Çangarlı, EGİAD Üyesi şirketlere uygulanabilir ipuçları sundu. İEÜ İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Burcu Güneri Çangarlı “Son yıllarda yaşanan en zor dönem olarak adlandırdığımız pandemi süreci etkisini azalttı. Belki normal hayatımıza büyük oranda döndük ama pandemiyle başlayan hammadde, gıda ve tedarik zincirindeki sıkıntıların etkisini hala hissediyoruz. İşletmelerin yaşadığı zor dönemleri atlatmaları için önerilerimiz rehber niteliğinde olacaktır. Sadece Covid-19 pandemisi özelinde değil, önümüzdeki yıllarda oluşabilecek yeni sıkıntılara karşı da yol göstermeye özen gösterdik.” dedi.

 

İEÜ İşletme Bölümü Öğretim Görevlisi Taylan Özgür Demirkaya ise “Zor dönemlerin ve krizlerin en zarar verici faktörü, belirsizlik olarak karşımıza çıkıyor. Böyle zamanlarda işletmeler, çevreden birçok karışık ve yüklü bilgiye maruz kalabiliyor. Pandemi gibi beklenmeyen krizler, işletmeler için zararlara sebep olduğu gibi önemli fırsatları da beraberinde getiriyor. Bugün bildiğimiz ve ömürlerini başarılı bir şekilde devam ettiren çoğu küresel marka; savaş, kıtlık, pandemi ve finansal krizler çerçevesinde hayatına başlamıştı. Birçok işletme, krizleri bir dönüşüm fırsatına çevirerek büyümeye devam etti. Kriz dönemlerinde işletmelerin ilk yaptıkları; maliyet düşürme, işten çıkarma, operasyonları azaltma, inovasyon faaliyetlerini ve AR-GE’yi erteleme oluyor. Bu davranışların olumlu sonuçlar getirdiğini söylememiz zor olabilir. Bu yüzden kriz zamanlarında işletmeye 360 derece bakmak gerekiyor” diye konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.