Evden Çalışma Damar Hastalıkları Riskini Yükseltiyor

Evden Çalışma Damar Hastalıkları Riskini Yükseltiyor

ABONE OL
02/11/2022 10:40
Evden Çalışma Damar Hastalıkları Riskini Yükseltiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AXA Sigorta’nın Marmara Üniversitesi ile gerçekleştirdiği “Pandemi Döneminde Evden Çalışanlarda Kalp-Damar Sağlığı Riskleri Araştırması” Sonuçları Yayınlandı: 
 

AXA Sigorta’nın, Marmara Üniversitesi Hipertansiyon ve Ateroskleroz Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi

 (HİPAM) ile gerçekleştirdiği araştırmanın sonuçlarına göre, pandemi döneminde hayatımıza girerek yaygınlaşan evden çalışma sistemi, gerekli yaşam tarzı değişiklikleri yapılmadığı takdirde önemli sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Pandemi döneminde evden çalışmaya başlayan beyaz yakalılarla gerçekleştirilen araştırma, yeni bir çalışma şekli olarak ortaya çıkan evden çalışmayla ilgili önemli bulgular sunuyor.

 

Türkiye’nin öncü sigorta şirketi AXA Sigorta, Marmara Üniversitesi’ne bağlı HİPAM ile pandemi döneminde gerçekleştirdiği sağlık araştırmasının sonuçlarını yayınladı. Pandemi döneminde evden çalışmaya başlayan beyaz yakalılarla gerçekleştirilen araştırmada, çalışanların pandemi öncesindeki ve pandemi dönemindeki temel bazı kalp-damar sağlığı parametreleri ve aynı dönemde sağlıkla ilgili tutum ve davranışları incelendi. Araştırma sonucu elde edilen bulgular, yakın gelecekte daha da yaygınlaşması beklenen “home office” çalışma şeklinin hayat tarzında gerekli değişiklikler yapılmazsa bireysel sağlık için yarattığı risklere dair çarpıcı sonuçlar sunuyor. 

 

 Vücut Kitle İndeksinde Artış Gözleniyor 

 

Bireyleri ve toplumun genelini ilgilendiren risk faktörlerine ilişkin yaptığı ve kamuoyuna sunduğu araştırmalarla sorumluluk alan bir sigortacılık anlayışı ortaya koyan AXA Sigorta’nın HİPAM iş birliğiyle gerçekleştirdiği araştırma, evden çalışmanın sebep olduğu hareketsizlik ve diğer yaşam tarzı unsurlarının bireylerde “pre-obezite” olarak adlandırılan bir seviyede kilo problemlerine yol açtığını belirtiyor. Araştırmada, katılımcıların ofis bazlı çalıştıkları pandemi öncesi döneme göre kan yağlarında da artış gözlemleniyor. Bulgular arasında ayrıca, esnek çalışma koşulları nedeniyle çalışanların dinlenmek için yeterli zaman ayırmayı ihmal etmelerine ve bunun sebep olabileceği sağlık sorunlarına da dikkat çekiliyor. 

 

AXA Sigorta CEO’su Yavuz Ölken söz konusu araştırmayla ilgili şunları söyledi: “Dünyamızda insanların ihtiyaçları da hızla değişiyor. Bu değişimler karşısında ortaya çıkan risk unsurlarını tespit ederek bireylerin ve ilgili aktörlerin bunlarla ilgili önlem almalarını sağlamak, AXA olarak sigortacılık anlayışımızın bir gereği. Sağlık branşında sunduğu ürün ve hizmetlerle öne çıkan ve önleyici sağlık hakkında farkındalık yaratmaya çalışan bir sigorta şirketi olarak, sağlık alanında değer yaratacak araştırmalara destek vermeyi ayrıca önemsiyoruz.”

 

Marmara Üniversitesi Hipertansiyon ve Ateroskleroz Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi yöneticisi Prof. Dr. Ali Serdar Fak raporla ilgili olarak şunları söyledi: “Covid-19 pandemisinde çok büyük can kayıpları yaşadık; sosyal, ekonomik, kültürel hayatımız etkilendi. Farklı yaş ve meslek gruplarında daha önce hiç bilmediğimiz sorunlarla da yüz yüze geldik. Biz de Marmara Üniversitesi Hipertansiyon ve Ateroskleroz Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi (HİPAM) olarak tam kapanma döneminde “Home Office” (Evden / Uzaktan) çalışmanın beyaz yakalılarda kalp sağlığı üzerindeki etkilerini araştırdık. Evden çalışma sisteminin obezite soruna yol açması toplum sağlığı açısından çok önemli. Çünkü sadece obezite nedeniyle kalp damar hastalığına bağlı ölümler 1,5-2 kat oranında artabiliyor.  AXA Sigorta’ya projeye koşulsuz destekleri için teşekkür ederiz. 

 

“Pandemi Döneminde Evden Çalışanlarda Kalp-Damar Sağlığı Riskleri Araştırması”nda öne çıkan diğer veriler ise şöyle:

 

  • Katılımcıların genelinin, evden çalışma döneminde kilo aldığı, vücut kitle endeksinin yükseldiği ve pandemi öncesindeki “normal kilo” kategorisinden “pre-obez” kategorisine geçiş yaptığı gözlendi. 
  • Evden çalışma döneminde katılımcılar, haftada ortalama 7 saat daha fazla çalıştı. Bu süre de haftada fazladan bir iş günü çalıştıkları anlamına geliyor.
  • Vücut kitle indeksi artış riskinin kadınlarda ve yalnız yaşayanlarda daha fazla, ailesiyle birlikte yaşayanlarda ve düzenli egzersiz yapanlarda ise daha az olduğu ortaya çıktı. 
  • Evden çalışma döneminde her iki katılımcıdan birinde ek bir sağlık şikayeti meydana geldi. 
  • Çeşitli zorluklara ve sağlık risklerine rağmen çalışanlar arasında evden çalışma uygulamasından memnuniyet oranının yüksek olduğu gözlendi. 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.