DOLAR

32,7878

1.53%
EURO

35,1602

0.53%
ALTIN(gr)

2.456,52

2,76%
BİST 100

10471.32

2,76%
Ürün Ambalajını Beğenenlerin yüzde 64’ü Araştırma Yapmadan Satın Alıyor
  • Bilgi Uzman
  • Ekonomi
  • Ürün Ambalajını Beğenenlerin yüzde 64’ü Araştırma Yapmadan Satın Alıyor

Ürün Ambalajını Beğenenlerin yüzde 64’ü Araştırma Yapmadan Satın Alıyor

ABONE OL
02/11/2022 11:40
Ürün Ambalajını Beğenenlerin yüzde 64’ü Araştırma Yapmadan Satın Alıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İYİ AMBALAJ ÜRÜNÜ RAFTAN SEPETE TAŞIYOR

 

Günümüzde tüketicilerin büyük çoğunluğu planlamadan alışveriş yapıyor. Dolayısıyla ambalaj tasarımı, tüketici üzerinde güçlü bir etki yaratmanın anahtarı olarak görülüyor. Yapılan araştırmalara göre tüketicilerin 64’ünün, ambalajını beğenirse ürünü araştırmadan satın alma eğiliminde bulunduğunu aktaran Tasarist Yaratıcı Direktörü Musa Çelik, ambalaj tasarımının yadsınamayacak bir satış gücü olduğunu vurguluyor.

 

Günümüzde tüketicilerin satın alma kararlarını duygusal olarak vermesi ve bu kararların 70’inin de mağazada anlık verilmesi, rekabetin her zaman yüksek seyretmesine neden oluyor. Ciddi rekabetin yaşandığı bir pazarda, ürünle etkileşimden sonra saniyeler içinde satın alma kararı veren tüketicinin dikkatini çekmek ise markalar için oldukça önemli. Ürünün ilk izlenimini yaratacak olan ambalajlara da bu noktada büyük görev düşüyor. Packaging of the World tarafından paylaşılan verilere göre, tüketicilerin 64’ü eğer gördüğü ürünün ambalajını beğenirse detaylı araştırma yapmadan ürünü satın almayı tercih ediyor. Ambalajın tüketici üzerindeki etkilerini anlamanın tüm FMCG (Hızlı Tüketim Ürünleri) sektörü için kritik öneme sahip olduğunu vurgulayan Tasarist Yaratıcı Direktörü Musa Çelik, “Ambalaj, markanızın değerlerini ve vizyonunu tüketicinizin beklentilerine paralel yollarla sergileyebileceğiniz muhteşem bir alan. Evet, ilk olumlu izlenim için çok kısa zamanınız var ancak üzerinizdeki bu baskıyı tüketicinin psikolojik tetikleyicilerine dokunarak nasıl bertaraf ettiğinize şaşıracaksınız.” yorumlarında bulunuyor.

 

“En Büyük Savaş Hala Mağazalarda Yaşanıyor”

“Markalar, bütçelerinin çok büyük bir kısmını her ne kadar online satış sitelerine, TV ya da açık hava reklamlarına yönlendirse de en büyük savaş hala mağazalarda yaşanıyor.” sözleriyle perakende satışlardaki mağaza rolünün önemine dikkat çeken Tasarist Yaratıcı Direktörü Musa Çelik, marka farkındalığı yaratmak ile satış dönüşümüne ulaşmak arasındaki farkı ayırt etmenin zor olduğunu da belirtiyor. Veriler göz önünde bulundurulduğunda günümüzde hala satın alma kararlarının 70’inin mağazada alışveriş sırasında verildiği biliniyor. Dolayısıyla satış dönüşümüne giden yoldaki farkı aşmak için tüketicinin dikkatini markaya çekmekteki en belirgin adımların başında ise ambalaj tasarımı geliyor.

 

Tüketici İlk Etkileşimden Saniyeler Sonra Karar Veriyor

Tüketicilerin, ürünle ilk etkileşimlerinden itibaren olumlu ya da olumsuz bir yargıda bulunmalarının yaklaşık 7 saniye sürdüğü biliniyor. Bu kısa süre içerisinde hedef kitlenin günlük hayatta ilgi duyduğu alanlarla, onları duygusal yönden etkileyebilecek konularla ya da bilinçaltında yer etmiş trendlerle karşılarına çıkmak markayı her zaman bir adım öne taşıyor. Bu sebeple markalara hedef kitlelerinin beklentilerini iyi analiz etmelerini öneren Musa Çelik, “Tasarımlarda dikkat çekebilmek için estetik ve çekiciliğe ne kadar odaklansak da ambalajların asıl amacının ürünü koruma ve saklama olduğunu unutmadan işlevsellik ve verimlilikle paralel yürütmeliyiz.” ifadelerinde bulunuyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.