OBSS’nin yapay zeka bazlı görüntü işleme yazılımına, dron tespit yarışmasından üst üste 2 global birincilik
  • Bilgi Uzman
  • Teknoloji
  • OBSS’nin yapay zeka bazlı görüntü işleme yazılımına, dron tespit yarışmasından üst üste 2 global birincilik

OBSS’nin yapay zeka bazlı görüntü işleme yazılımına, dron tespit yarışmasından üst üste 2 global birincilik

ABONE OL
04/11/2022 13:00
OBSS’nin yapay zeka bazlı görüntü işleme yazılımına, dron tespit yarışmasından üst üste 2 global birincilik
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yazılım teknolojileri şirketi OBSS, yapay zekâ bazlı yazılım ile karmaşık arka planlarda küçük dronları kuşlardan ayrıştırarak tespit edebilen en gelişmiş görüntü işleme yazılımını geliştirdi. Bu alanda dünyanın en prestijli yarışması olan ‘WOSDETC Drone vs Bird Challenge’da 2021 ve 2022’de iki sene üst üste birinci oldu. 

 

17 yıllık tecrübesi ile Türkiye’nin en büyük markalarının yazılım çözüm ortağı olan teknoloji şirketi OBSS, dünya gündemindeki konulara odaklanan yazılım Ar-Ge’siyle uluslararası arenada da takdir toplamaya devam ediyor. Son olarak, görüntü işleme yazılım teknolojilerinde küçük dron tespit ve tanıma alanında geliştirdiği yapay zeka bazlı yazılımla, 70’den fazla ülkenin katıldığı dünya çapında en itibarlı yarışması ‘WOSDETC Drone vs Bird Challenge’ (Dron ve Kuş Ayrıştırma Yarışması)’nda 2021 ve 2022’de iki sene üst üste lider oldu. OBSS’nin küçük dron tespit ve tanıma konusunda geliştirdiği yapay zekâ temelli görüntü işleme yazılımı, dünya çapında savunma endüstrisinin dron saldırılarını önleme gündeminde önemli bir teknolojik ilerleme sunuyor. 

 

‘Drone vs Bird Challenge’ (Dron ve Kuş Ayrıştırma) Yarışması Nedir?

Dron ve Kuş Ayrıştırma Yarışması, kalabalık ortamlar ve şehirler gibi görsel olarak karmaşık arka fonlarda küçük dronları tespit edebilecek ve kuşlar gibi benzer diğer görsel nesnelerin varlığında dronları ayrıştırabilecek görüntü işleme teknikleri geliştirmeyi amaçlayan global bir yarışma. Dronlar uzak mesafelerde kuşlarla kolayca karıştırılabiliyor ve ayrıştırılmaları zorlaşıyor. Halihazırda görüntü işleme ve video analitiği teknikleri kullanılsa da, zayıf kontrast, uzun menzil, düşük görünürlük gibi olumsuz koşullarda küçük dronların tespiti ve tanımlanması için etkili algoritmalara ihtiyaç olduğu ortaya çıkıyor. Dron ve Kuş Ayrıştırma Yarışması, dünya çapında 19 yıldır gerçekleşen ‘Gelişmiş Video ve Sinyal Bazlı Gözetleme Konferansı’nın Uluslararası Mini Dron Gözetleme, Tespit ve Karşı Hareket Teknikleri Çalıştayı altında 2017 yılında başlatıldı.

 

Dünya savunma endüstrisinin odaklandığı anti-drone teknolojilerinde liderlik OBSS’de

Günümüzde sıklıkla rastlanan ve global savunma endüstrisi gündeminde önemli bir yer kaplayan dron saldırılarına karşı anti-drone teknolojileri giderek daha fazla önem kazanıyor. 2021 ve 2022 yıllarında Dron ve Kuş Ayrıştırma Yarışması (Drone vs Bird Challenge)’da global liderlik kazanan OBSS’nin geliştirdiği yapay zeka bazlı görüntü işleme yazılımı, gerçek ve sentetik verilerle eğitilen bir obje tespit modeli kullanıyor. Derin öğrenme (deep learning) kullanılarak görüntü ve zamansal özelliklere bağlı sınıflandırma yapılıyor. Verilerin seyrek olduğu zorlu durumlar başta olmak üzere veri setleri sentetik veriler ile destekleniyor.  Tespit sırasında zaman içerisinde biriken bilgiler kullanılarak, nesnelerin davranışı daha iyi anlaşılıyor ve daha iyi ve hassas tahminler yapmak mümkün oluyor. OBSS’nin mini dronları kuşlardan ayırt edebilen yazılımı, dron saldırıları gibi dünya çapında gündemde olan savunma sanayi konularında, potansiyel saldırıların tespit edilerek önlenmesi için çok önemli bir ilerleme imkanı sunuyor.

 

“OBSS Ar-Ge ekibimiz, dünyanın gündemindeki gerçek sorunlar üzerinde çalışıyor.”

OBSS Kurucu ortağı ve CEO’su Zafer Şen dron tespit konusunda geliştirdikleri yapay zekâ temelli çözümü ve bu alandaki global liderliklerini şöyle değerlendirdi: ''Dron teknolojileri, çok amaçlı kullanımıyla dünyanın gündeminde bir konu. Sivil alanda dron denince akla eğlence veya sosyal amaçla kullanılan dronlar gelse de, global savunma endüstrisi için dron saldırıları dünyanın gündeminde yer alan çok ciddi bir tehdit konumunda. OBSS olarak Ar-Ge ekibimizin üzerinde çalıştığı anti-drone teknolojilerinin, dünya çapında geniş katılım olan prestijli bir platformda 2 kere üst üste birinci olması bizim için büyük bir gurur. Yapay zeka ve makine öğrenimi alanında dünyanın odaklandığı gerçek sorunlar üzerinde çalışarak, Türkiye’nin teknoloji sektöründe global rekabetçiliğini artırmaya katkı sağlamayı hedefliyoruz.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.